Sezon wiosenny można uznać za całkowicie otwarty patrząc na sytuacje za oknem. Słonko zaczyna coraz bardziej dawać nam się we znaki, a więc przydadzą się nam okulary. Sklepy odzieżowe zalewają nas przyciemnionymi szkłami, podobnie jak przydrożne stragany czy stacje benzynowe. Ogólnie okularów jest pełno wszędzie. Jak zatem z takiej masy produktów wybrać te właściwe? Ciężkie pytanie, postaram się jednak pokazać wam, na co zwracać uwagę i gdzie dokonywać zakupów, tak aby okulary nie zaszkodziły waszemu zdrowiu ani kieszeni.
Zastanawialiście się kiedyś skąd w ogóle wzięły się okulary i kto jako pierwszy miał dość mrużenia oczy w słoneczne dni? Brakiem cierpliwości wykazali się Chińczycy w XII wieku. Szkła wykonywane były wtedy z przydymionych płytek kwarcu. Zabawnie wyglądały również wykorzystywane na Arktyce okulary wykonane z drewna lub kości w których rzeźbiono podłużne szczeliny. W takiej formie chroniły one oczy przed światłem odbijanym od lodowców i śniegu.
Okulary w formie jaką znamy dzisiaj czyli przyciemnianych soczewek zostały opatentowane w 1752 roku przez Jamesa Escotta. Kolejnym udoskonaleniem było wypuszczenie na rynek przez firmę Corning 1964 roku soczewek fotochromowe (jak wiecie przyciemniają soczewkę pod wpływem promieni słonecznych)
Obecnie na rynku mamy kilka rodzajów soczewek do okularów słonecznych:
- soczewki barwione gradalnie (współczynnik przepuszczania światła zmienia się na powierzchni soczewki czyli w górnej powierzchni jest ona ciemniejsza, a w dolnej jaśniejsza)
- soczewki polaryzacyjne (oprócz stałego zabarwienia soczewki posiadają filtr polaryzacyjny, który odbija światło od takich powierzchni jak woda czy śnieg.)
- fotochromowe (soczewki przyciemniają się pod wpływem promienia słonecznych)
- soczewki o stałym stopniu zabarwienia ( mają one od 25% do 90% absorpcji światła)
Jeżeli wiem już co nie co na temat okularów, warto zastanowić się jakie powinniście wybrać i na co zwrócić uwagę w sklepie. Od kilku już lat przestrzega się przed kupowaniem okularów niewiadomego pochodzenia. Nie jest to jakaś nowa fanaberia ale takie szkła bez odpowiednich filtrów narażają wasze oczy na promieniowanie UV, które może doprowadzić do zapalenia spojówek czy zmętnienia rogówki a w dalszej konsekwencji nawet do zaćmy. Nie kupujcie więc okularów w sklepach odzieżowych czy stacjach benzynowych. Lepiej wybrać się do np. optyka, przecież oczy mamy tylko jedne i należy o nie dbać. Jeżeli jednak nie chcemy kupować u optyka na co w takim razie należy zwrócić uwagę?
- Sprawdź czy okulary posiadają odpowiednie filtry (informacja ta powinna się znaleźć na etykiecie)
- Okulary powinny mieć znaczek CE, który gwarantuje posiadanie odpowiednich filtrów
- Jeśli chcesz mieć pewność jakości okularów warto kupić je u optyka
- Odpowiednia cena okularów zapewniając nam dobrą ich jakość to około 100 do 200 zł. Jednymi z bardziej popularnych producentów są: Solano, Belutti czy Polaroid
- Stopień przyciemnienia wybierz w zależności od wrażliwości Twoich oczu
- Dla kierowców polecane są okulary z filtrem polaryzacyjnym. Należy jednak pamiętać, że przyciemniają one wyświetlacze w wielu urządzeniach np. komórkach czy nawigacjach.
- Wybierając okulary muszą one stabilnie trzymać się ale nie mogą być za ciasne.
Wiecie już dużo na temat wyboru okularów, najwyższy czas dobrać je do waszej twarzy i obowiązującej mody.
Twarz okrągła
Najlepiej sprawdzą się fasony, które wyszczuplą i wydłużą twarz. W tym celu należy szukać oprawek, które są równe lub nie co szersze od zarysu twarzy np. w kształcie podłużnego prostokąta. Lepiej aby oprawki nie były grube, raczej wybieraj te cienkie w najlepiej w ciemnym kolorze gdyż wyszczupli on optycznie twarz.
Twarz owalna
Jest to rodzaj twarzy do której pasują praktycznie wszystkie modele i kształty okularów, masz więc szczęście. Jedynie czego należy unikać to szerszych oprawek niż szerokość twarzy na wysokości oczu
Twarz kwadratowa
Mocno zarysowana szczęka, policzki i szerokie czoło, jeśli to twoje cechy charakterystyczne to przydadzą Ci się okulary o łagodnych zaokrąglonych oprawkach. Ważne jest aby górna część oprawki sięgała do linii brwi dzięki czemu optycznie linia szczęki będzie wydłużona.
Twarz prostokątna
Podłużna twarz z mocnymi rysami, to własnie ten typ. Warto dla posiadaczki takiego kształtu wybrać okulary, które złagodzą trochę rysy np.oprawki owalne, wąskie lub prostokątne. Jeśli oczekujesz od okularów aby poszerzyły twarz wybierz takie które mają ozdobne aplikacje na zausznikach.
Twarz trójkątna
Ten typ twarzy charakteryzuje się szerokim czołem i wąską szczęką. Dla takich pań polecam okulary, które zmiękczą rysy twarzy, jednocześnie podkreślając okolice oczu czyli takie o zaokrąglonej dolnej krawędzi, całkiem okrągłe albo takie z górną krawędzią na tzw. żyłce. Nie polecam kwadratowych i prostokątnych oprawek
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy doborze oprawek?
- jeżeli masz wysokie czoło wybieraj okulary , które sięgają do linii brwi, wtedy optycznie obniżysz czoło
- Jeżeli masz szeroki nos wybieraj okulary z szerokim mostkiem
- jeżeli masz długo nos wybierają okulary z niskim ciemnym noskiem gdy masz krótki, odwrotnie
- okulary nie mogą dotykać policzków
- do małej twarzy nie ubieraj dużych fasonów
Na koniec jeśli już wiecie jakie okulary wam pasują, warto zapoznać się z nadchodzącymi trendami. W tym sezonie modne są grube wyraziste oprawki z kolorowymi szalonymi akcentami.