j

j

środa, 5 marca 2014

Skóra naturalna czy ekologiczna? Ile ekologii jest w skórze ekologicznej?

Wyroby skórzane są nieprzemijającym trendem nie zależnym do sezonu. Dodatki jak również całe ubrania przewijają się przez modę, na pewno też przez niejedną waszą szafę. Osobiście bardzo sobie cenię skórzane kurtki  i płaszcze w sezonie jesiennym, w swojej szafie posiadam również buty i torebki skórzane. Bardzo sobie cenię te wyroby za ich trwałość. W zeszłym roku prym w modzie wiodły skórzane sukienki i szorty w tym z kolei  wszechobecne są skórzane spódnice i ramoneski. O to kilka interesujących zestawów, które udało mi się znaleźć.




MODA ZIMA 2014. Z czym nosić skórzaną spódnicę w stylu New Look?










Nosząc skórzane ubrania  zastanawiałyście się kiedyś czy na prawdę macie na sobie skórzaną odzież? W jaki najprostszy sposób odróżnić skórę od skóry ekologicznej? Czym właściwie jest skóra ekologiczna? W końcu bardzo dużo rzeczy wykonanych jest obecnie z tzw. skóry ekologicznej, czy w takim razie jest ona gorszej czy lepszej jakości od skóry prawdziwej?  Jak dbać o skórzaną galanterię aby posłużyła nam jak najdłużej? Jeżeli zastanawialiście się kiedyś nad tymi pytaniami  lub teraz zaintrygowałam was tematem zapraszam do dalszej części posta, postaram się odpowiedzieć na te pytania.


Skóra ekologiczna

Pod tym dziwnym pojęciem należy rozumieć syntetyczny materiał imitujący skórę naturalną. Nie jest to wynalazek obecnych trendów w modzie, wcześniej sprzedawano nam ten syntetyk pod nazwą derma  lub skaj. Określenie "ekologiczna" jest więc  tylko i wyłącznie chwytem marketingowym dla klientów bardziej wrażliwych na tę kwestię, (myślę, że skóra sztuczna nie sprzedawała by się już tak fajnie). Z ekologią nie ma ona za wiele wspólnego no może jedynie fakt, że przy jej wyrobie nie ucierpiało żadne zwierze. Jest ona dużo gorszej jakości przede wszystkim w kwestii wchłaniania wilgoci jak i wytrzymałości na pęknięcia czy  przetarcia.  Ubierając  buty czy spodnie z takiej skóry musimy się liczyć z dyskomfortem, zwłaszcza w ciepłe dni ( możemy się nieźle napocić). Jedyną  zaletą skóry ekologicznej według mnie jest cena, o połowę a czasami więcej tańsza od skóry prawdziwej (wszelkie azjatyckie wyroby skórzane  wykonane są z tego syntetyku).



Rodzaje sztucznej skóry jest również ALCANTRA. Jest to bardzo dobra imitacja skóry naturalnej. W dotyku praktycznie nie różni się od naturalnej. Jedynym sposobem an rozróżnienie jest przejechanie ręką po jej powierzchni (powinny pozostać smugi) Dobrym sposobem na rozpoznanie tego tworzywa jest też polanie kilkoma kroplami  jej powierzchnię, woda wchłonie się a skóra w tym miejscu ściemnieje.Jak widać produkty z takiego materiału nie nadają się raczej na deszczowe dni.


Skóra naturalna

Skóry pozyskiwane są ze zwierząt w zależności od ich gatunku w przemyśle tekstylnym możemy spotkać kilak gatunków skóry. Dokładnie temat ten omawiałam przy okazji postu na temat butów zimowych, dzisiaj więc tylko ogólnie wspomnę o rodzajach skóry z jakimi możecie mieć do czynienia

skóra gładka:
Stosowana najczęściej skóra bydlęca z wykończeniem powierzchni matowym lub z połyskiem. Jest to rodzaj skóry bardzo wytrzymały, dlatego jest on tak popularny (paski, torebki, etui na telefon czy okulary, torebki)
Jego wytrzymałość uzyskuje się za pomocą wykończenia, im jest ono mocniejsze i trwalsze  tym skóra jest mniej elastyczna. Skórę tę można od różnic od innej  za pomocą wody. Wystarczy wylać  nie wielką ilość na materiał , jeśli skóra się nie odbarwia i nie wsiąka wody oznacza to, ze mamy do czynienia z skórą gładką.




Skóra anilinowa
Jest to rodzaj skóry najczęściej stosowany w produkcji obuwniczej. Jest to skóra wysokiej jakości, bardzo przyjemna i delikatna w dotyku. Od skóry gładkiej różni się otwartymi porami poprzez które bardzo mocno chłonie wilgoć. Skóra ta ma cieką warstwę ochronną trzeba więc bardzo dbać o jej konserwacje .




Nubuk, Welur, Zamsz
Rodzaje tych skór omówiłam przy okazji postu na temat obuwia zimowego. Są to rodzaje skóry z przeszlifowaną wierzchnią warstwą dzięki czemu maja taką specyficzna fakturę w dotyku.( w zależności od szlifu mamy do czynienia z welurem lub zamszem czy nubukiem) Skóry tego typu nie są odporne na wilgoć i bardzo podatne na starcie należy więc konserwować je przeznaczonymi do tego środkami.





Ważnym pytanie jakie powinniście sobie zadać teraz jest  jak odróżnić skórę naturalną od syntetycznego zamiennika. Przede wszystkim na produktach powinna być umieszczona informacja z czego wykonany został produkt. Jeżeli jednak nie jesteście do końca pewni  i nie ufacie zapewnieniom sprzedawcy  wystarczy powąchać i dotknąć materiału, tworzywo sztuce jest cieńsze i posiada specyficzny nieprzyjemny zapach
( czuć go zwłaszcza na azjatyckich tańszych wyrobach)




Jak widać  nie każde złoto co się świeci i nie wszystko co nazywane jest ekologiczne właśnie takie jest.  Dobrze jest wiedzieć co kupujemy, aby później nie zdziwić się gdy ubierzemy taką kurtkę czy spodnie i okaże się, że strasznie ich w nich pocimy albo  rozczarujemy się jakością. Oczywiście jeżeli ktoś chce kupować produkty z wyrobów skóropodobnych , nie ma problemu, nie potępiam tego. Nie każdego musi być stać na skórzane wyrobu. Tylko jednak najważniejsza rzecz, kupujmy świadomie i nie dajmy się robić w balona.
.




Na koniec tylko chciałam dodać coś na temat konserwacji wyrobów skórzanych. Często fakt, że nie umiemy prawidłowo zadbać o kurtki czy torebki sprawia, że szybciej one niszczeją. Warta więc (zwłaszcza przed okresem zimowym) zadbać o tę część garderoby.
Aby odświeżyć i oczyścić skórę wystarczy użyć czystą wodę z niewielką ilością octu. Należy jednak uważać aby nie za bardzo namoczyć skórę,  jest odporna na wilgoć ale materiał na swoje granice.  Jeżeli  torebka czy część garderoby jest bardzo brudna i pierwszy sposób nie pomaga  polecam terpentynę, można ją kupić w każdym sklepie z farbami i produktami budowlanymi. Wystarczy dodać kilka kropel tego rozpuszczalnika do ubitej piany z białka i wetrzeć w miejsce zabrudzenia.
Co zrobić w przypadku lakierowanej skóry która straciła blask? Wystarczy przetrzeć ją wewnętrzną skórką z banana następnie wypolerować. Jeżeli masz jasną lakierowaną skórę do jej nabłyszczania lepiej od banana nada się mleczko do demakijażu.
Na zimę warto skórę konserwować i natłuścić, jak to zrobić?  Najprostszym sposobem  jest olejek rycynowy lub gliceryna. Co jakiś czas smarowanie skóry tymi specyfikami sprawi, ze będzie błyszcząca i nie będzie przemakać ( tyczy się przede wszystkim butów) A co zrobić, żeby skórzane buty ślicznie błyszczały? Wystarczy wypolerować je nylonową pończochą. Czy to nie jest proste? A jaki daje efekt. Pozdrawiam, zapraszam do komentowania i do zobaczenia w następnym poście.



korzystałam ze zdjęć umieszczonych na stronach:
www.zeberka.pl
www.stylio.pl
www.polki.pl
www.ofemini.pl
www.groszki.pl
www.glamki.pl
www.kraina-stylu.pl
www.firma-rapa.blog.onet.pl

90 komentarzy:

  1. WOW SWIETNY POST ,BARDZO SIE MUSIALAS NAD NIM NAPRACOWAC ,JA MAM W SWOJEJ SZAFIE I SKORE NATURALNA I ECO :) I POWIEM ZE ROZNICA W WYGLADZIE JEST MINIMALNA ,OCZYWISCIE MOWIE O SKORZE ECO DOBREJ JAKOSCI :d♥♥♥
    http://zielonoma.blogspot.it/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo:) zawsze staram się jak najlepiej napisać post:) Podejrzewam, ze sztuczne skóry dobrej jakości nie wiele się różnią w wyglądzie od naturalnych:)

      Usuń
    2. Polecam bogaty wybór skór naturalnych ( odzieżowe i kaletnicze ) http://www.leather-design.eu/ Wysyłka z Polski :) Skórki są świetne. Najmodniejsze kolory. Zobaczcie same. Kupiłam tam skórę naturalną seledynową na sukienkę oraz skórę białą na spódnicę.Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Zgadzam się. Genialny post :)
      Ja uwielbiam chodzić w skórach, najlepiej się w nich czuję. Wypróbowałam już wiele polskich firm. I tu mogę powiedzieć, że do gustu nie przypadło mi zalando. To co tam sprzedają to masówka i produkty nie są do końca dopracowane (odnośnie kurtki, którą tu widziałam). Natomiast polecić mogę ochnik oraz mniejszą od niego polską firmę dorjan. Jeżeli chodzi o ochnik to jest dobry jak ktoś chcę kurtkę szybko, widać, że skóra i że ich produkty to nie byle co. A co do dorjana to trzeba trochę poczekać ponieważ kurtki szyją na miarę, ale efekt jest rewelacyjny i właśnie plus że szyją na miarę.

      Usuń
  2. Super porady, chociaż sama w ubranka ze skóry sztucznej i naturalnej od dawna się nie ubieram, ale buty warto kupić zawsze z naturalnej skóry - komfort, oddychanie, zawsze ten sam naturalny zapach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, też uważam, ze na butach nie ma co przyoszczędzić bo potem łatwo przemakają i o przeziębienie nie trudno.

      Usuń
  3. Skóra "ekologiczna" jest o wiele bardziej szkodliwa dla środowiska z tym że po prostu nie zabija się zwierząt przy jej produkcji. A nikt nie myśli o toni chemikaliów które trafiają do środowiska ;D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dokładnie właśnie to chciałam uzyskać piszą tego posta, skóra ta jest ekologiczna z nazwy i producenci znowu robią nasz w balona

      Usuń
  4. Bardzo fajny post, przydatne wskazówki szczególnie te o konserwacji skóry.
    pozdrawiam cieplutko:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super post! Ja szybko nudze sie rzeczami wiec wole kupowac wyroby ze skory ekologicznej;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuje:) ja raczej stawiam na jakość rzeczy i lubię jak mi długo służą:)

      Usuń
  6. jak dobrze, ze nie lubie skorzanych ubran :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Ze skóry naturalnej koniecznie musze mieć buty. Ale reszta, np. torebki są takie piękne i niekoniecznie z naturalnej skóry. Kurteczki, ramoneski są śliczne wykonane ze skóry. Delikatne, jak jedwab.

    OdpowiedzUsuń
  8. i znow genialny ciekawy post

    OdpowiedzUsuń
  9. świetne pomysły na konserwację skóry, bardzo praktyczne ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Amazing blog I'm new follower hope you can follow me too xoxo

    http://shopaholicbyilda.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  11. super post :D
    ja właśnie kupiłam skórzane buty :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja chyba w swojej garderobie nie mam nic z naturalnej skóry :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. może po prostu nie podobają Ci się fasony ubrań skórzanych?

      Usuń
  13. masz ochote zrobic wishliste dressale ,szczegoly wspolpracy z dressale u mnie na blogu :)
    http://zielonoma.blogspot.it/

    OdpowiedzUsuń
  14. Uwielbiam skóry, na co dzień jednak wolę te ekologiczne, choć mam w swojej kolekcji kożuch sprzed 40 lat 100 % natury, nie wyrzucę bo to pamiątka rodzinna ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest najlepsza zaleta naturalnych skór, trwałość:)

      Usuń
  15. Ze skóry to tylko buty. Jakoś nie przemawiają do mnie skórzane (ani skóropodobne) kurtki czy spodnie.

    OdpowiedzUsuń
  16. ciekawy post :) jestem zwolenniczką eko :))
    pozdrawiam woman-with-class.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  17. Uwielbiam "skórzane motywy" w modzie.
    Szkoda mi zwierząt, ale z drugiej strony jakoś skóry ekologicznej (o czym pisałaś) pozostawia wiele do życzenia. Butów nieskórzanych praktycznie nie kupuję, moje stopy ich nie znosza :P

    OdpowiedzUsuń
  18. mi nie zależy na tym, żeby np kurtka czy pasek był ze skóry - ale buty, warto żeby były :)

    OdpowiedzUsuń
  19. To kwestia bardzo indywidualna. Ja wolę skórę naturalną. POZDRAWIAM SERDECZNIE

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja w tej kwestii można powiedzieć skaczę z kwiatka na kwiatek. Ciuchy, buty, dodatki - mogłabym je chyba równo podzielić na te sztuczne i naturalne. Kupuję to, co mi się podoba, a podobają mi się bardzo różne rzeczy ;) Jest taki obóz 'pomiędzy?'

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. haha też mam trochę takich i takich rzeczy w szafie:)

      Usuń
  21. Hihi świetny ten demotywator :)
    Bardzo fajny artykuł. Rzeczy, które pokazałaś są przepiękne :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuje bardzo, zawsze staram się wyszukać coś interesującego:)

      Usuń
  22. Podoba mi się Twój blog - świetne posty :) Cieszę się, gdy widzę inne blogi - bo ważne jest to, by robić co się kocha. Życzę Ci powodzenia i sukcesów w dalszym prowadzeniu bloga.



    Jeżeli podoba Ci się mój blog - zaobserwuj go, staram się nadrobić stracony czas, bo długo nie było mnie w blogosferze. Oczywiście odwdzięczę się tym samym! Na razie nie chce mi się ładować okienko do obserwowania :|

    www.turqusowa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  23. Ja jednak jestem zwolenniczka naturalnej skory, moja skórzana kurtka wyglada rewelacyjnie od kilku dobrych lat;)

    OdpowiedzUsuń
  24. też jestem, za bardzo cenię sobie jakość rzeczy:)

    OdpowiedzUsuń
  25. Jakkolwiek skóra sztuczna jest gorsza, nigdy nie nosiłabym tej zdartej ze zwierzęcia, brzydzi mnie to.
    ✫ blog

    OdpowiedzUsuń
  26. Fantastyczny post! Dowiedziałam się z niego wielu ciekawych rzeczy i na pewno będą to bardzo przydatne informacje :) Buziaki :*

    OdpowiedzUsuń
  27. Patent z polerowaniem pończochą znam i super się sprawdza. Ekologiczna skóra może i ładnie wygląda, może i tania, ale na pewno nie posłuży długo i jest bardziej uporczywa w noszeniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. też wykorzystuje pończochy do polerowania, świetne są:) ja też mam takie zdanie o skórze ekologicznej:)

      Usuń
  28. Swietne porady! Musze wyprobowac te ponczoche!:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję:) polecam bardzo ładny efekt daje:)

      Usuń
  29. Ja uwielbiam skóre naturalną, dla mnie buty i torebki mogą być tylko z naturalnej, natomiast eko sprawdza się np. w spódnicy albo w rękawach na płaszczu.Co więcej, kooocham zapach świeżej skóry!
    xoxo
    http://pandamone.blogspot.com/2014/03/vogue.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. też uważam, że w kwestiach butów i torebek lepiej wybrać coś lepszego jakościowo:)

      Usuń
    2. "Ja uwielbiam skórę naturalną..." to może jak tak uwielbiasz to zedrzyj skórę z siebie i zobaczymy czy tak będzie fajnie. I to jest właśnie świadome kupowanie, i to jest właśnie jak autorka bloga twierdzi: "nasz własny wybór". To nie do pozazdroszczenia te 'wasze' wybory.
      P.S. Przypadkiem weszłam na tego bloga. Cieszę się ze to mój pierwszy i ostatni raz tutaj.

      Usuń
  30. Zgadzam się, że "ekologiczna" to taki chwyt. Ja kupuje sztuczną skórę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo duże naciąganie ludzi, którzy nie wiedzą co to jest:)

      Usuń
  31. ciekawy post... szczerze nigdy się nad tym nie zastanawiałam :) ale słodziak w tym arbuzie ale to wszystko prawda jest właśnie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję:) no słodziak tylko w niewygodnym ubraniu:)

      Usuń
  32. Ja jednak zostaję przy skórze sztucznej :). Uwielbiam takowe dodatki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jako dodatki ewentualnie spódnice też nie mam nic przeciwko:)

      Usuń
  33. Świetny post;) Nie zawsze można sobie pozwolić na skórę naturalną w końcu cena jej jest dosyć znacznie większa niż ekologicznej. Sądzę, że własnie ekologiczna skóra jest fajną alternatywą dla naszych portfeli:) Chociaż jak wiadomo w niektóre rzeczy warto zainwestować trochę więcej pieniędzy i miec je na kilka lat;))

    Sparkle's World

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja staram się odkładać pieniądze i kupować rzadziej a rzeczy które posłużą mi na dłużej:)

      Usuń
  34. post na prawdę bardzo dobry,przydatny ,miło się Czytało ;) tak mi się skojarzyło z Wiem Co jem i Wiem co kupuję :P

    Ja osobiście nie lubię naturalnych skór,miałam jedną,ale są cięższe niż te sztuczne ,także zostanę na razie przy sztucznej:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuje bardzo:) w sumie nie pomyślałam o takim skojarzeniu:)

      Usuń
  35. ja ogólnie bardzo lubię skórę :)

    OdpowiedzUsuń
  36. bardzo ciekawy post! a przykladowe ubrania swietne!

    OdpowiedzUsuń
  37. bardzo lubię skórę i nie ma co się oburzać, gdyż jest to produkt uboczny, na świecie je się tyle mięsa, że ta skóra po prostu jest i dobrze, że ja się wykorzystuje. Fajny post (jak zwykle) i bardzo interesujące zdjęcia :)
    Już trochę sie znamy, może masz ochotę na wspólna obserwację :)

    http://lamodalena.blogspot.com/2014/03/swietujemy.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dokładnie, mam takie samo podejście, przecież nikt nie zabija bydła tylko an skórę:) Kochana, obserwuje Cię już od dawna:)

      Usuń
    2. Pewnie tak jest z tą skórą... Ale dla futer to zabijają zwierzaczki i skór pewnie też (ale to mniejszy odsetek)... Taka już nasza natura.. Ale z ubojem to mogliby go ukrócić o ok. 50%... Bo i tak mięsa jest za dużo i się psuje w tych sklepach :P :P
      http://vogueswing.blogspot.com

      Usuń
    3. dla skór nie, głównie używamy skóry bydlęcej więc mięsko jest wykorzystywane:) ogólnie jedzenia w tej części świata jest nadprodukcja:) myślę, ze to bardziej skomplikowany problem:)

      Usuń
  38. Ja wole eko :) swietny post, super sie czytalo!

    OdpowiedzUsuń
  39. Fakt, ta ekologiczna nie przepuszcza powietrza i nieźle się w niej można napocić :(

    OdpowiedzUsuń
  40. wiele pracy widze w tym poscie, troche czasu musialo kosztowac! ale za to post jest super ;)
    zapraszam na: www.okomody.blogspot.com
    oraz na fb na: https://www.facebook.com/pages/Eye-Of-Fashion/643842068970318?fref=ts <3

    OdpowiedzUsuń
  41. jezeli chodzi o ubrania to wolę właśnie kupować z takiej "ekologicznej" skóry, ale torebki i buty... nie wyobrażam sobie, żeby kupić ze sztucznej skóry...
    pozdrawiam i zapraszma do siebie :-)

    OdpowiedzUsuń
  42. Fajny post i bardzo interesujące zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
  43. Naprawdę świetny post - Ja jestem za ECO skórą - jednak kiedyś ktoś mi zakupił coś z naturalnej - ale nie lubię bo od razu żal mi zwierząt ;(

    OdpowiedzUsuń
  44. :-) no to ja dodam coś od siebie-alcantara jest często wykorzystywana jako..tapicerka samochodowa; często łączona z welurem.
    Co zaś do spodni z "eko skóry"; wiesz to też zależy z czego jest zrobiona; dobrej jakości "skóra ekologiczna" będzie zrobiona z materiałów bawełnianych i rzecz jasna tworzyw sztucznych i-nadaje się nawet do prania w pralkach.
    Co zaś do cen-zgodzę się-porządne spodnie uszyte z dobrej skóry będą kosztowały ponad 1000 zł; niezłe ze sztucznej ok 200-250 zł; a skoro sporo sieciówek oferuje tego typu spodnie za...50 zł to pytanie o ich jakość jest chyba zbędne ;-).

    OdpowiedzUsuń
  45. Krem Nivea :) tym wieki Moj brat konserwował swoją skórę :):):)
    Ja nie lubie eco :) no czasem torebka może być , ale kurtka czy spadnie , nie mówiąc o butach tylko naturalne :)
    Po zapachu , tak rozpoznaje sie prawdziwa !
    O tym trochę i ilu mnie post :)

    OdpowiedzUsuń
  46. Bardzo lubię te Twoje posty. Zawsze zawierają jakieś ciekawostki, o których nie wiedziałam.
    Skórę kocham; prawdziwą i ekologiczną. Niewątpliwą zaletą ekologicznej jest cena, naturalna natomiast jest mięciutka i pachnąca. Dobrze, że jest i taka i taka.
    Pozdrawiam cieplutko :):):)

    OdpowiedzUsuń
  47. Polecam bogaty wybór skór naturalnych ( odzieżowe i kaletnicze ) http://www.leather-design.eu/ Wysyłka z Polski :) Skórki są świetne. Najmodniejsze kolory. Zobaczcie same. Kupiłam tam skórę naturalną seledynową na sukienkę oraz skórę białą na spódnicę.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  48. Ja lubię wszelką odzież skórzaną, czy to kożuszki czy kurtki. Według mnie można znaleźć dobrej jakości kożuch ze skóry ekologicznej. Sama mam taki https://sklep.dorjan.pl/pl/p/Kozuch-damski-DORJAN-EVA008/140 i nie uważam, żeby był złej jakości. Wręcz przeciwnie, świetnie się trzyma i wygląda dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  49. Fajne zestawienie i stylizacje!
    Zapraszam do mnie www.skorzanestylizacje.wordpress.com

    OdpowiedzUsuń