j

j

piątek, 22 listopada 2013

Jak prawidłowo określić swoją figurę czyli Jabłko gruszka czy pietruszka?

Rzecz od której chcę zacząć serie stylizacyjną na poszczególne pory roku jest określenie własnej figury. Jest to najważniejsza rzecz przy prawidłowym dobraniu ubrań. Tylko dzięki określeniu swoich zalet będziemy w stanie je uwypuklić, tak aby zatuszować swoje wady, których powinnyśmy być świadome. Dzięki temu możemy sprawić, ze nasza figura będzie proporcjonalna. Nikt nie jest ideałem ale dzięki trikom możemy to zmienić, jednak podstawą jest dobre określenie swojej figury.
Istnieje wiele klasyfikacji kobiecych kształtów, w zasadzie mogę stwierdzić, że co lepszy stylista to tworzy swoją. Nie będę tutaj mieszać wam w głowach więc posłużę się tą najczęściej używaną
i którą również stosuje od wielu lat podczas zakupów własnych czy z koleżankami (oczywiście
z dużym sukcesem) Tą terminologią będę się posługiwać w kolejnych postach, więc dobrze będzie gdy zaznajomicie się z nią, a przynajmniej będziecie wracać do tego postu gdy coś wam umknie (będę nawiązywać do niego więc nie macie się czym przejmować) Przygotuj sobie metr, kartkę i długopis, będziesz się mierzyć bowiem, dzięki temu będziesz mieć pewność, że dobrze zaklasyfikowałaś swoją figurę.

O to typy figury kobiecej o której będę mówić po niżej:



Gruszka to najbardziej popularna w Polsce figura kobieca. O ile tak popularna o tyle problematyczna w wersji ubioru gdyż na pewno wielu gruszkom trudno jest znaleźć coś dla siebie w sklepie. Dobrze o tym wiem gdyż sama klasyfikuję się w tej kategorii dlatego też najwięcej propozycji na blogu będzie dotyczyć właśnie tego „przypadku.” oczywiście niech inne kształty się nie denerwują, również o nich nie zapomnę i zaproszę do współpracy modelki, które pokażą wam, że też możecie się dobrze ubrać. A zatem wracając do tematu, kto jest gruszką? Jest to kobieta, której linia bioder nie pokrywa się z linią ramion, co to oznacza? Gdy popatrzymy w lustro, nasze ramiona są zdecydowanie mniejsze od bioder, Aby być pewnym, że nasze ramiona są mniejsze zmierzmy rozmiar i jeżeli nasze ramiona są mniejsza przynajmniej o 3 cm to znaczy, że jesteśmy gruchami:) Co jest jeszcze charakterystyczne dla tego typu figury? Przede wszystkim masywne uda, płaski brzuch, średni lub mały biust i wąska talia. Oczywiście to jest model szczupłej gruszki, jeżeli jesteśmy gruszkami noszącymi powyżej 42 rozmiaru to na pewno masz brzuch nie jest idealnie płaski a talia może nie być bardzo wąska ale nasze ramiona są węższe od bioder to jesteśmy na pewno w tej grupie. (dlatego polecałam dokładne zmierzenie się). Co w takim razie ma zrobić biedna gruszka żeby wyglądać dobrze? Przede wszystkim musimy dodać sobie w ramionach brakujące centymetry, schować nasze biodra i uda, tak aby nasze ciało było proporcjonalne, uwypuklić talię i jeżeli mały mały biust to podkreślić go. Brzmi to może skomplikowanie ale w kolejnych postach pokarzę wam jak wygląda ubieranie takiej figury w praktyce. Na razie zobaczcie jak wygląda taka figura:















Teraz patrząc w lustro niektóre z was mogą mieć dylemat; no dobra uda duże są, talia wąska również ale drobne ramiona? I co wtedy? Jeżeli posiadasz duży lub średni biust, szerokie ramiona proporcjonalne do wielkości bioder, wąską talie to klasyfikujesz się w grupie klepsydr. Jest to najbardziej proporcjonalna figura i klepsydrom zdecydowanie powinniśmy zazdrościć. Możecie nosić dosłownie wszystkio i tak będziecie ładnie wyglądać. Dla klepsydr o dużych rozmiarach ważne jest podkreślenie talii. Zobacz na zdjęciach:









A co w przypadku gdy natura nie obdarzyła nas wąską talią? Zapytają niektóre w was. A proszę bardzo, dla pań, które posiadają średniej wielkości lub duże piersi, a brzuch zdecydowanie większy od nich bez wcięcia w talii to jesteśmy jabłkami. Ten typ figury jest dość problematyczny, większość kobiet posiadających taką figurę ma duże problemy z ubraniem się i często narzeka na mało kobiece kształty. Najczęściej bowiem mają krótki korpus, z przysadzistymi ramionami z którego „wystają” proste długie nóżki. Co w takim wypadku? Przede wszystkim jabłka bardzo często mają świetne szczupłe nogi i małą pupę i właśnie to powinny eksponować w swoim ubiorze a tuszować brzuch. Nie takie zatem zakupy straszne z jabłkiem. Mam nadzieje, że już następnym razem uda mi się pokazać kilka fajnych trików na ten typ figury. A tak wyglądają jabłka w praktyce.













Istnieje jeszcze jeden sklasyfikowany model figury czyli prostokąt. Kobiety, które mają szerokie ramiona, brak talii, brzuch średniej wielkości lub płaski, małą pupę i masywne uda zaliczają się do tej grupy. Jest to bardziej chłopięcy model figury, najczęściej kojarzy się on nam z modelkami z wybiegu. Zazwyczaj dotyczy on kobiet wysokich. Na co powinniśmy zwrócić uwagę mając taką figurę? Jeżeli jesteśmy bardzo szczupłe i wysokie, możemy się pokusić o oversize`owe płaszcze
i swetry bardzo modne w tym sezonie i dodać sobie trochę centymetrów np. w biodrach lub podkreślić biust, który przy tego typu figurze jest raczej mały lub eksponować po prostu piękne długie nogi. A o to przykład prostokątów:





























Ostatnią kategorią jest kategoria atletyczna, kojarzy ona nam się przede wszystkim z pływaczkami, są to bowiem kobiety o wąskich biodrach ale szerokich ramionach i małych piersiach, ich figura może bardzo przypominać chłopięcą. Nazwiemy sobie ją figurą kielicha. Taka figura wymaga nadania jej proporcjonalności czyli zmniejszenia optycznie ramion a dodania kilku centymetrów w biodrach. A tak prezentuje się ona w praktyce:












Myślę, że teraz każda z was bez problemu będzie w stanie określić swój typ figury. Niektóre z was zapytają pewnie co mi da ta wiedza? A daje dużo, przede wszystkim wiedząc jaką mamy figurę jesteśmy w stanie stwierdzić co jest naszym atutem a co wadą. Najlepiej będzie jak staniesz w wolnej chwili przed lustrem i zastanowisz się co tak na prawdę lubisz w sobie i jaką część siebie chciałabyś światu pokazać, może to długie nogi, duże piersi, ładne ramiona albo wąską talie? Mogą to być nawet dłonie, szyja, kości obojczykowe czy cokolwiek co w sobie lubicie. Dzięki temu na zakupach na pewno zaoszczędzimy czas i nie będziemy się frustrować, ze coś źle na ans leży gdy od razu będziemy wiedziały co tak naprawdę potrzebujemy. Oczywiście, żeby dobrze wyglądać nie trzeba mieć całej szafy ubrań, możesz mieć ich kilka, nie ważne za jaką cenę i jakiej jakości, najważniejsze jest żeby dobrze na Tobie leżały i podkreślały jakie jesteśmy piękne.
To będzie moja prośba  na dzisiaj, wyeksponujmy w naszym codziennym ubraniu właśnie ten element z którego jesteśmy najbardziej zadowolone i niech świat się dowie jakie jesteśmy ładne, bo każda z nas jest ładna i ma czym się pochwalić:) więc do dzieła!


Jeżeli macie jakieś pytanie piszcie pod notatką, postaram się pomóc.

37 komentarzy:

  1. Boże to jest chyba najlepsza notka z jaką miałam do czynienia. Po pierwsze zrozumiałam czemu mam tak masywne uda choć jestem w psie szczupła. Dziekuje! ; *
    * olusiek-blog.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny post :) Masz ochotę na wspólną obserwacje? :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobrze wiedzieć jaka ma się figurę, to ułatwia nam stylizacje :)

    OdpowiedzUsuń
  4. nie wiem czym jestem, bo wszystko mam z innego typu figury. no może oprócz jabłka ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. super post:D
    mniam <4
    http://rozaliafashion.blogspot.com/2013/11/gold-and-burgundy-autumn.html
    ps. poklikasz mi w banery na blogu?
    dzięki
    obserwuje

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy post, choć nie mieszczę się w żadnej kategorii, jestem inna:) Musze wybierać pomiędzy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to są ogólne typy, każda z nas ma inną figurę i bardziej lub mniej mieścimy się w tym standardach, które przytoczyłam powyżej:)

      Usuń
  7. ja jestem chyba grucha, chociaż i inne by pasowały :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. będziesz pewna na 100% jeżeli zmierzysz szerokość ramion i bioder, jeśli różnica jest powyżej 3 cm to jesteś gruszką:)

      Usuń
  8. Chyba ze mnie gruszka, najbardziej pasuje :)

    OdpowiedzUsuń
  9. masz rację świadomość własnego ciała / figury , jej wad i atutów jest przy stylizacji w zasadzie sprawą najważniejszą !

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja chyba do teraz nie wiem jaki mam kształt figury ... :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy się dokładnie zmierzyć i określić gdzie są miejsca szersze i gdzie węższe, tak jak napisałam w poście.
      Może po prostu jest bardzo proporcjonalna i trudno Ci się określić w której grupie jesteś, jeśli tak najprawdopodobniej jesteś klepsydrą:)

      Usuń
  11. Świetny post !!! Jestem klepsydrą :) WOW ihhihi

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja jestem podobnie jak Ty gruszką i niestety kupić coś idealnie pasującego jest nie realne, rzadko mi się zdarza coś kupić i tego nie poprawiać, dlatego zaczęłam sobie szyć sama dzięki temu mogę sobie dobrać ubrania podkreślające atuty a zakryć mankamenty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetnie Cię rozumiem też często mam problem z kupowaniem ubrań ale właśnie w tym celu założyłam blog, czasami można znaleźć sklepie coś odpowiedniego, chociaż podobnie jak Ty często zdarza mi się szyć:) Próbowałam sama ale niestety krawiectwo nie bardzo mi wychodzi na szczęście mam zaprzyjaźnioną krawcową, która umie uszyć cuda:)

      Usuń
  13. Ja jestem zdecydowanie gruszką:)Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  14. Świetny post, w końcu już wiem do której grupy sie zaliczam :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Super post :)

    ps. Obserwuję :)

    OdpowiedzUsuń
  16. bardzo przydatny post ; ) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  17. klepsydra, masywne uda i wszystko jasne:) ale ćwiczę :))

    OdpowiedzUsuń
  18. Dobrze wiedzieć kim się jest, super to opisałaś ;) !

    OdpowiedzUsuń
  19. zawsze miałam z tym problem bo tak góre mam z klepsydry a dół z prostokąta hahaha ;) wiec mysle że powinna być jeszcze jedna sylwetka taki mieszaniec ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Istnieje wiele możliwości klasyfikacji figury ale myślę, że ta mieści w sobie wszystkie:) To są ogóle modele, nie zawsze idealnie pasujemy do każdego, mniej lub bardziej wpisujemy się w dane grupy gdyż każda z nas ma trochę inną figurę:) Z tego co napisałaś wnioskuję, że bliżej Ci do ostatniego modelu, bardziej atletycznej budowy niż do "mieszańca":)

      Usuń
  20. Nie nadaje się do żadnego typu ja jestem taka mała i ciało takie trochę dziecinne... 158 cm. małe piersi, nie ma wcięcia w talii, nie ma bioder, chude gierki... :/ a chciałabym się zaokrąglić tu i tam ... no cóż może w ciąży się uda :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twój typ to figura chłopięca:) w każdym kolejnym poście udzielam rad również dla takiej figury jak Twoja:) Możemy trochę poprawić ubraniem błędy matki natury:) zapraszam więc do czytania kolejnych postów:)

      Usuń
  21. Dobry post :) Zawsze przyda się wiedza z zakresu swojej sylwetki :)
    Pozdrawiam, Gosia
    http://gosiabaszak.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  22. a więc już wiem, że jestem gruszką. Chociaż nie tak katastrofalną jak te ze zdjęć:P mam ładny kształt i tony mniej tłuszczu :P świetny post, jak zwykle :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Super post ;)
    Wywnioskowałam, ze moja figura to klepsydra ;))

    OdpowiedzUsuń
  24. Świetnie napisany post. Przydatny. Bardzo Ci dziękuję :) Musze się przyjrzeć sobie, żeby być pewną do jakiej grupy zaliczyć moją sylwetkę:)

    OdpowiedzUsuń
  25. Witam,
    niedawno znalazłam Twój blog i czytam go z wypiekami :) post fajnie tłumaczy zależności między figurami, jednak ja wciąż mam problem z określeniem swojej :)
    Można być pół jabłko, pół gruszka? Tzn. posiadam średni biust (D), duży brzuch (równy z biustem, czasem tuż przed), mam spory tyłek i masywne uda, szerokie i na szczęście zgrabne łydki. Od razu zaznaczę, że nie jestem grubasem, bo tak chcę, tylko jestem chora. Mimo ćwiczeń i diety od kilku lat wyglądam jak wyglądam.
    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń