j

j

środa, 1 stycznia 2014

Co z tym futrem?
Czas świąteczny mamy już za sobą ale zima w dalszym ciągu króluje za oknem więc chciałam poruszyć temat ciepłych okryć. Kurtki i płaszcze puchowe myślę, że przeanalizowałam bardzo dokładnie i chyba nie powinien już stanowić dla was żaden problem ich wybór w sklepie. O czym zatem będę pisać? Dzisiaj na „tapetę” idzie kolejny rodzaj okryć wierzchnich, czyli kożuchy i futra. O ile puchowe płaszcze rzeczywiście są bardzo ciepłe o tyle - według mnie kożuchy czy futra są w tym niezrównane. W swojej szafie posiadałam kiedyś kożuch sztuczny a obecnie mam z naturalnej owczej wełny i lisa, posiadam również wiele rzeczy z futrzanymi dodatkami..Lubie je wszystkie, są bardzo wygodne i ciepłe w zimie więc jak to jest z futrami sztucznymi i naturalnymi? Jest między nimi na dzień dzisiejszy jakaś różnica? Warto być bardziej naturalnym czy ekologicznym? Myślę, że postaram się trochę rozwiać wasze wątpliwości. Oczywiście nie zamierzam nikogo namawiać na kupno jednych czy drugich. Ostateczną decyzje pozostawiam wam czytelniczkom.
FUTRA NATURALNE 

Futra naturalne uzyskiwane są jak wszyscy wiedzą - a przynajmniej powinni, z sierści zwierząt. Istnieje kilka rodzajów futer, jedne maja dłuższe włosie, inne krótsze. Według fachowej terminologii mamy bowiem do czynienia z WŁOSEM PUCHOWYM czyli krótką dolną warstwą owłosienia zwierzątka, najczęściej takie włosy są bardzo delikatne, gęste i kręcone. Gdy mamy do czynienia z długim włosiem który posiada bardziej intensywniejszy kolor to jest to futro z WŁOSÓW OKRYWOWYCH czyli wierzchniej warstwy. Ujmując sprawę prościej, na każdym zwierzęciu nawet naszych domowych pupilach można zaobserwować, że futerko na brzuchu jest gęstsze i bardziej kędzierzawe niż to znajdujące się na grzbiecie.

Jakie rodzaje futer możemy zatem kupić?

 LIS
NORKIGRONOSTAJ
FREDKI


BÓBR

JENOT
TCHÓRZ


SOBOLE


Futra z sobolaBORSUK
KARAKUŁY


NUTRIALAMAKOZA AFGAŃSKA
KOZA KAUKASKAWYDRA


SZYNSZYLKRÓLIK

KRÓLIK ANGORA
KRÓLIK ORYLAG

MERYNOS
FOKImożna również zakupić różnego rodzaju dodatki z futer pingwinów, gęsi czy łabędzi.

Na pewno większość z was na tym etapie jest już przerażona i krzyczy jak to biedne zwierzątka są traktowane, zdzieranie skóry jest nie ludzie itp. Zanim jednak zrezygnujecie całkowicie z futer naturalnych warto wiedzieć jeszcze kilka rzeczy. Mianowicie warto zwrócić uwagę przy kupnie na certyfikaty, które są potwierdzeniem, że zwierzątka z którego jest dane futro było hodowane w właściwych warunkach zgodnie z prawami zwierząt. O jakie atesty możemy zapytać sprzedawcę?

SAGA FURS - jest to komisja zajmująca się nadawaniem certyfikatów zgodnych z prawami zwierząt i ochrony środowiska w fermach europejskich


ZNAK OA - jest to prestiżowy i najbardziej popularny znak jakości dający informacje kupującym, że zwierzęta były pod opieką profesjonalnych hodowców w warunkach zgodnych z prawami ochrony środowiska i reżimem weterynaryjnym.Myślę, że takie informacje są bardzo istotne w przypadku kupna futra. Nie jest to tani zakup więc według mnie powinien być on przemyślany, również w kwestii hodowli zwierząt.
Wiemy już co nieco na temat zakupów i rodzajów futer, jednak nasuwa się w tym momencie pytanie, skąd w ogóle pomysł na używanie futer zwierzęcych? Rozumiemy w czasach zamierzchłych gdzie jedynym sposobem na przetrwanie zimy było otulenie się futrem zbitego zwierzęcia ale dzisiaj? Mamy tyle innych alternatyw w kwestii termicznego ubrania, skąd więc dalszym ciągu taka popularność futra? 

Odpowiedź nie jest tak trudna. Futro czy skóra zawsze była i w dalszym ciągu jest dobrem luksusowym. Nie jest ona dostępna dla zwykłych ludzi, w skórach kiedyś nosiły się panie na dworach, a nie baby na wsiach. Dzisiejsza cena futra, chyba nikogo nie dziwi i bez wątpienia jest to w dalszym ciągu dobro luksusowe, co prawda nie aż tak nie osiągalne jak kiedyś ale w dalszym ciągu kojarzy się ono nam z luksusem i dostępnością tylko dla bogatych. Myślę, że to jeden z warunków które w dalszym ciągu pociąga kobiety w kierunku futer. Drugą rzeczą są jego właściwości termiczne. Futra nie są tak grube jak kurtki puchowe, a ich walory termiczne są identycznej jakości. Czy w takim wypadku nie przyjemniej w zimne dni przytulić się do miękkiej skórki i puszystego włosia niż sztywnego, sztucznego tworzywa na kurtkach puchowych?
Ciekawostką w historii futer jest fakt, że dopiero w II połowie XIX wieku w francuskiej firmie Revillion zaczęto traktować futra jako rodzaj osobnego ubrania i wtedy właśnie kobiety na całym świecie pokochały futra.
Dzisiaj wiele celebrytów angażuje się w akcje przeciwko kupowania naturalnych futer, jednak w dalszym ciągu są one chętnie kupowane i wykorzystywane nawet przez wielkich projektantów jak Karl Lagerfeld, Anna Wintour, Isabel Marant, Fendi czy Valentino.
FUTRA SZTUCZNE 

W latach 50 XX wieku producenci wyszli miłośniczkom futer naprzeciw tworząc ich sztuczne zamienniki, które okazały się tańsze, dostępne dla większej grupy ludzi i trwalsze. Dzisiejsza technologia produkcji pozwala na uzyskania sztucznego futra bardzo podobnego do naturalnego, często niewiele się od niego różniącego. Czy jednak sztuczne jest takie idealne?
Nie należy zapominać, że w dalszym ciągu jest to produkt sztuczny więc trudno mówić tutaj o jakiejś ekologii. Głównym produktem używanym do produkcji takich futer jest ropa naftowa, więc poziom zanieczyszczenia możecie sobie wyobrazić.

Wspomniałam również, ze zaletą takich futer jest ich wytrzymałość, i tutaj też okazuje się, że kij ma dwa końce. O ile rzeczywiście za trwałością futer sztucznych przemawia fakt, ze są łatwiejsze w czyszczeniu i nie linieją jak naturalne jednak powoduje to, ze są one niebiodegradowalne (mogą się rozkładać kilkaset lat w ziemi będąc w tym czasie źródłem szkodliwych toksyn) Co ciekawe jak sama wspomniałam na początku postu walory termiczne sztucznych i naturalnych futer są takie same, potwierdzają to również badania.

Nie wiem jakie wnioski nasuwają się wam po przeczytaniu notatki ale ja osobiście jestem sceptyczna co do kupowania futer sztucznych, ich szkodliwość dla środowiska mnie przeraża. Jeżeli miałabym więc wybrać co kupić wolałabym zebrać więcej pieniędzy i kupić futro naturalne ale tylko takie z wszelkimi atestami tak aby mieć pewność, ze zwierzęta hodowane były w odpowiednich warunkach. A jakie jest wasze zdanie w tej kwestii?NAJCZĘŚCIEJ WYMIENIANE ARGUMENTY ZWOLENNIKÓW NATURALNYCH FUTER:

 1. Futra naturalne to produkt korzystnie wpływający na zdrowie. W jaki sposób? Udowodniono w ostatnich latach, ze futra naturalne posiadają ujemny, a sztuczne dodatni wpływ na zdrowie. Według naukowców takie noszenie futer sztucznych i emitowanie dodatnich jonów ( które dodatkowo „dostajemy” od różnych urządzeń elektrycznych) może bardzo nie korzystnie wpływać na nasze zdrowie i powodować np. bóle głowy, zmęczenie itp. Dlatego zaleca się otaczanie jonami ujemnymi, czyli roślinami i właśnie naturalnymi futrami.
  .
 2. Futra są biodegradowalne czyli nie zanieczyszczają środowiska niezależnie od tego czy były poddawane obróbce chemicznej czy też nie.
 3. Fermy zwierząt futerkowych przyczyniają się do znacznego ograniczenia zabijania zwierząt dzikich. Według danych statystycznych dzięki możliwości hodowli oraz tworzenia odmian zwierząt które pod względem futra są lepsze gatunkowo zabijanie zwierząt dzikich drastycznie spadło. Obecnie szacuje się, że 86% wszystkich futer pochodzi z hodowli.
 4. Fermy zwierząt futerkowych przyczyniają się do ochrony gatunków zagrożonych.Najlepszym tego przykładem jest bóbr, którego populacja dzięki hodowli po II wojnie światowej wzrosła o 20 tys.
 1. Hodowla mięsożernych zwierząt futerkowych to naturalny sposób zagospodarowania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Mówią prościej tak jak w Polsce produkuje się dużo żywności i odpady z takiej produkcji zamiast do śmieci (mówimy o setkach tysięcy ton rocznie) trafiają na takie fermy hodowlane jako pożywienie dla zwierząt.
 2. Złe traktowanie zwierząt na fermach to mit. Dlaczego? Wspomniałam powyżej o atestach, są one bardzo rygorystycznie przestrzegane, więc hodowcy w obawie przed ich straceniem dbają o zwierzęta. Drugim argumentem przemawiającym za tą tą teorią jest fakt, że zwierzęta, które są głodzone i stresowane mają gorsze futro więc zrozumiałe jest, że muszą one być w odpowiednich klatkach regularnie karmione.
 3. Fermy dają miejsca pracy. Dla polski jest to duży argument.


NAJCZĘSTSZE ARGUMENTY PRZECIWNIKÓW NATURALNYCH FUTER

 1. Futra naturalne to w obecnych czasach wyznacznik statusu i luksusu, a nie konieczność. Tak jak było to opisane w wcześniejszym poście są inne sposoby na ogrzanie się w zimie jak kurtki puchowe.
 2. Zwierzęta trzymane są w złych warunkach
 3. Zwierzęta są niehumanitarnie zabijane. PETA twierdzi, że zwierzęta zabijane są takimi metodami jak: bolec penetrujący mózg, wysoka dawka środka znieczulającego, porażenie prądem, zatrucie tlenkiem, dwutlenkiem węgla lub chloroformem.
 1. Fermy zanieczyszczają środowisko. Dokładniej chodzi o odchody zwierząt które przenikają w glebę i powodują zwiększenie azotu i fosforu powodując zmniejszenie tlenów w zbiornikach wodnych. Zaczęto więc zwracać uwagę aby fermy takie nie były budowane blisko domów mieszkalnych.
 2. Chemiczna obróbka skór jest szkodliwa dla ludzi. Według badań American Journal of Industrial Medicin z roku 1998 w procesie garbowania i farbowania skór używa się środków chemicznych które mogą być rakotwórcze dla pracowników farm.
 1. Brak kontroli prawdziwego pochodzenia futer na rynkach międzynarodowych. Głównym producentem są Chiny, ich producenci nie mają obowiązku dostarczać informacji o pochodzeniu futra. Właśnie z tamtych rejonów pochodzą filmy które można oglądnąć na YouTube w jakich strasznych warunkach przechowywane są zwierzęta.


Nie wiem jakie wnioski nasuwają się wam po przeczytaniu notatki ale ja osobiście jestem sceptyczna co do kupowania futer sztucznych, ich szkodliwość dla środowiska mnie przeraża. Jeżeli miałabym więc wybrać co kupić wolałabym zebrać więcej pieniędzy i kupić futro naturalne ale tylko takie z wszelkimi atestami tak aby mieć pewność, ze zwierzęta hodowane były w odpowiednich warunkach. A jakie jest wasze zdanie w tej kwestii?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz